Kendin Yap

Halat İpinden Çanta Nasıl Yapılır ?

iple çanta yapımı

Hem hafta sonunu değerlendirmek, hem de böyle güzel bir çantayı kendi emeğinizle yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. İster plaj çantası olarak kullanın, isterseniz alışveriş çantası, hatta günlük kullanım için de ideal.

Her geçen gün daha da kirlenen çevremize katkı sağlamak ve poşet kullanımını en aza indirmek adına, alışverişlerinize kendi yaptığınız çevreci çantanızla çıkmak iyi bir fikir olabilir.

Üstelik pamuk halat ipinden yapılan bu çantanın dikimi için dikiş konusunda uzman olmaya hiç gerek yok hatta dikiş dikmeyi öğrenmek ve geliştirmek adına keyifli bir başlangıç niteliğinde. Kısacası, sadece düz dikiş dikebiliyor olmak yeterli.

Malzemeler:

  • Çantanın büyüklüğüne göre 6 mm kalınlığında 6-9 metre pamuk halat ipi, kırnap ipi ya da sucuk ipi
  • Dilediğiniz renklerde 5-6 bobin dikiş ipi
  • Dikiş makinesi
  • Makas
  • Mezura
  • İğne
  • İp püskül

halat çanta yapılışıDikiş için tüm malzemeleri hazırlamak ile başlayın. Beyaz ipi ve kullanacağınız diğer renkteki ipleri dikiş makinenizin bobinine ayrı ayrı sarın. Dikişte zorlanmamak için halat ipinin kalınlığı maksimum 6 mm olmalıdır. Ayrıca iğnenin kırılmaması için de dayanıklı olan kot iğnesi veya deri iğnesi seçebilirsiniz.

Halat ipinin ucunu şekildeki gibi diyagonal olarak kesin. 30 cm ölçü alın ve ipi tam ortadan ikiye kıvırın.

ip çanta yapılışı

Kıvırdığınız ipi makinenin altına yerleştirin ve makineyi her iki ucu da dikebilecek zikzak dikiş moduna getirin. En uç noktaya kadar düz bir şekilde dikin. Dikişi yaparken her iki uçtan dikkatlice tutarak katlanan alanın ayrılmamasına ve tam ortadan diktiğinize emin olun.

ip çanta dikimi

İpin ucunu çevirerek yavaş yavaş dikmeye devam edin. Aşağıda yer alan şekildeki gibi ipin devam eden bölümünü de yavaşça kıvırın ve diktiğiniz ipe bitiştirip düz bir şekilde dikmeye devam edin.

ip çanta

Her uç noktaya geldiğinizde senkronize şekilde ipi çevirerek dikin ve ipler bitiştiğinde tekrardan dümdüz ilerleyin.

çanta dikimi

Aynı şekilde bir kaç sıra boyunca oval bir şekil elde edene kadar devam edin. Bu oval kısım çantanın taban kısmı olacak. Burada unutmamanız gereken önemli bir detay, oval bölüm yani tamamlanan hareketli kısım her zaman solda kalmalı, dikiş diktiğiniz alan ise sağda. Eğer tersi olursa çanta büyüdükçe makinenin arasına sıkışmaya başlayacaktır. Aşağıdaki şekilde sağ tarafta gördüğünüz gibi boşluklar oluşursa, ipi kesip boşluğu dikerek kapattıktan sonra dikişe devam edebilirsiniz.

halattan çanta yapımı

Yaklaşık 20-25 turdan sonra çantanızın tabanı tamamlanmış olacak ancak dilerseniz çantanızın istediğiniz büyüklüğüne göre daha az veya çok da yapabilirsiniz.

halat çanta yapımı

Taban bölümünü tamamladıktan sonra çantanın gövdesi için farklı bir ipe geçebilirsiniz. Şekildeki gibi tabanı dik bir şekilde tutarak renkli ip ile dikişe devam edin.

sepet çanta dikimi

Dikişe devam ederken tamamlanan bölümü 90 derecelik açı ile tutmaya özen gösterin.

kendin yap çanta

Dilediğiniz yerde ipin rengini değiştirebilirsiniz. Yakın tonlarda ip seçimi ile ombre renkli bir çanta da yapabilirsiniz.

Ayrıca 90 derecelik açıyı biraz daha geniş tutarak çantanın genişlemesini de sağlamanız mümkün.

sepet çanta nasıl dikilir

İpiniz biterse yenisini eklemek için biten ipin ucunu eğik bir şekilde kesin, eklenecek yeni ipi de ters açı ile keserek ipe bitiştirin ve dikişe devam edin.

çanta dikişi

Çanta istediğiniz boya geldiğinde, ileri ve geri dikişle sağlamlaştırarak dikiş ipini koparın.

pamuk halat çanta

Çantanın üst tarafını, boyunun 1/4’ü  ölçüsünde her iki tarafından iğneleyin. Bu kısımlar çantanın saplarının başlangıç bölümleri olacak.

dıy çanta

Çantayı tekrardan makineye yerleştirdikten sonra iğnelenen bölüme kadar dikin. Çantanın sapı için ipten 60-70 cm kadar ayırın ve diğer ucu daha önce iğnelediğiniz bölüme yerleştirdikten sonra diğer ucu da dikin.

çanta nasıl dikilir

Çanta sapını kalınlaştırmak için üstüne yeni ip ekleyerek bir kat daha dikin.

çanta dikim

Üçüncü katı da geçtikten sonra ipi keserek dikişi ileri geri yapıp sabitleyerek bitirin.

iplikle çanta yapımı

Çantamız hazır, dilerseniz ponpon veya püsküller ile süsleyebilirsiniz.

penye ipten çanta yapımı

ipten çanta yapımı

iple çanta yapılışı