Kendin Yap

Püsküllü Sandalet Yapımı

Püskül trendi her yanımızı sarmış durumda. Hal böyle iken püsküllü terlikler veya püsküllü sandaletler de trendi takip ediyor. Kendin yap projeleri ile hafta sonunu değerlendirmek isteyenler bu yazı tam size göre. Bu haftaki konumuz ayakkabı süsleme – püsküllü sandalet yapımı üzerine; dolapta duran terlik veya sandaletinizi çok kısa bir sürede şık püsküllü terlik ve sandaletlere dönüştürmeye ne dersiniz ?

İhtiyacınız olan tek şey tuhafiyeden alınacak dilediğiniz renkte parça deri veya süet. Püsküllü sandalet yapımına başlıyoruz.

Püsküllü Sandalet Yapımı İçin Gerekli Olan Malzemeler:

 • Sandalet veya terlik
 • 4 adet yaklaşık 13-6 cm ölçülerinde parça deri veya süet
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Silikon tabancası veya güçlü bir yapıştırıcı

Püsküllü Sandalet Yapımı

 1. Deri/süet parçasının arka tarafını cetvel yardımı ile 13 – 5 cm ölçülerinde dikdörtgen biçimde çizdikten sonra makas ile kesin. Kalan 13 x 1 cm lik deri parçasını daha sandalete tutturmak üzere kenara alın.
 2. Parçanın eninin 1/4’lük kısmı boşta kalacak şekilde, görseldeki gibi boyuna bir çizgi çizin. Kalan 3/4’lük alanı aşağıda yer alan görseldeki gibi yarımşar cm boşluk bırakarak boyuna kesin. Püskül yapımı konusunda detaylı bilgi için Deri Püsküllü Anahtarlık Yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. 
 3. Kenara aldığınız 13 x 1 cm ölçülerindeki deri parçasını sandaletin üst bölümüne geçirip ikiye katlayarak yapıştırın. 
 4. Bu bölümün sandaletten bağımsız kalan alanına püskülü geçireceğiz.
 5. Hazırladığınız püskülün kenarını sandalete eklediğiniz destek alanına yapıştırdıktan sonra araları silikon tabancası ile silikonlayın ve içe doğru kıvırarak sarın. 
 6. Dilediğiniz sayıda püskülü bu şekilde sandalete ekleyebilirsiniz. Her eklediğiniz püskülü kenarlara kaymaması için bir diğerine mutlaka yapıştırın.
 7. Püskül sandaletleriniz yola çıkmaya hazır 🙂

püsküllü sandalet