Yemek

Maki Sushi ve Nigiri Sushi Nedir, Farkları Nelerdir?

sushi
Japonların geleneksel yemeği sushi severler, muhtemelen birden fazla kez bir suşi menüsüne baktınız ve maki, nigiri, sashimi ve unagi gibi kelimelerin ne anlama geldiğini merak ettiniz. Bu yazıda en popüler soru olan maki ve nigiri sushi arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Sushi Nedir ?

Öncelikle Japonlar ile özdeşleşmiş lezzet sushi nedir, hangi malzemelerden oluşur kısaca bahsedelim.

Sushi milattan sonra 7. yüzyılda yaşayan Tang hanedanlığına kadar uzanan antik bir yiyecek olup mayalanmış balık ve pirinçten oluşur. Sushi kelime anlamı itibariyle ekşi demektir. İlk zamanlarda sadece balık bölümü yenirken sonraları balığın fermentasyonunu geciktiren sirkenin eklenmesi ile ekşili bir tat halini almış. Bilinenin aksine sushi sadece çiğ balık değil aynı zamanda sirkeli pirinç demektir.

sushi maki

Maki Sushi Nedir ?

Maki sushi en popüler sushi türüdür ve diğer sushi türlerine göre daha standart nitelikte olduğundan başlangıç seviyesindedir. Özellikle Batı kültürlerinde yemesi daha kolay olduğu için tercih edilir. Maki sushi, dışında nori adı verilen yosun ve ana malzeme olan pirinç ile birlikte içerisine çiğ balık, pişmiş balık, diğer pişmiş et çeşitleri, çeşitli sebzeler ve çeşitli soslar eklenerek yapılabilir.
Maki sushide ayrıca, Uramaki adı verilen sushi severler arasında son derece popüler olan bir “iç-dış” varyasyon bulunur. Bu içe dönük rulonun  yosun bölümü içte kalırken dış tarafında pirinç bulunur.

sushi sashimi

Nigiri Sushi Nedir ?

Nigiri sushi, çiğ balıklar ile hazırlandığından daha deneyimli sushi yiyenler için idealdir ve Japonyada oldukça popülerdir. Bu nedenle Japonya’ya seyahat edenler sıklıkla nigiri sushi restoranlarına rastlayacaklardır. Nigiri sushide sadece iki malzeme bulunur – balık ve pirinç. Bazen deniz yosunu da bulunur, ancak çoğu zaman sadece balık ve pirinç ile hazırlanır.

Nigiri sushi, oval biçimli bir pirinç topunun üstüne konulan çiğ balıktan oluşur. Genellikle üstüne konulan çiğ balık somon, ton balığı, karides ve uskumrudur.

sashimi

Nigiri Sushi ayrıca Japonya’da chopstick kullanılmadan el ile yenir.

Nigiri Üzerine Bazı Gerçekler

Nigiri sushinin yapılışı son derece basit görünse de yapılması ustalık gerektirir. Pirincin doğru şekilde şekillendirilmesi ve üstteki balıkların eller ile şekillendirilmesi önem taşır.Bu konuda ustalaşmak çok zor bir sanattır ve pek çok hevesli sushi şefi, nigiri sushi yapmak için bir şans verilmeden önce yemekleri yıllarca yıkamalıdır. Balıkların doğru şekilde katlanması ve şekillendirilmesi oldukça önemlidir ve çok fazla beceri ve hassaslık gerekir.

Artık Nigiri ve Maki arasındaki farkı bildiğinize göre tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. Fakat yine de nigiri sushi yemenin cesaret isteyeceği aşikar. 🙂