Yemek

Vanilya Şurubu Tarifi

vanilya şurubu tarifi

Vanilya şurubu, vanilya çubuklarından yapılan ve hamur işlerinde, tatlılarda ve keyifli içeceklerde sıklıkla kullanılan bir ürün. Vanilya çubuğunun raf ömrünün çok uzun olmaması ve çabuk bozulması nedeni ile vanilya çubuklarıyla yapılacak vanilya şurubunun buzdolabında saklandığında 2 haftaya kadar tüketilmesi mümkün.

Vanilya şurubu nasıl yapılır sorusuna, yazımızda verdiğimiz pratik vanilya şurubu tarifi ile yanıt bulacak ve evinizde zahmetsizce yapabileceksiniz.

Vanilya Şurubu İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1 adet boyuna kesilmiş nemli vanilya çekirdeği

Vanilya Şurubunun Yapılışı:

  • İnce, keskin bir soyma bıçağı ile vanilya çubuğunu boyuna keserek bölün. İçerisindeki tohumları çıkarın ve vanilya çubuğu ile birlikte orta boy sos tavasına koyun.

vanilya özütü tarifi

vanilya çubuğu soyma

  •  Su ve şekeri ekleyin, orta ateşte hafif hafif karıştırarak, tavanın içindeki sıvının rengi değişene kadar pişirmeye devam edin. Renginin değişmesi yaklaşık 15 dakika sürecektir. Şurubun rengi değiştiğinde ateşten alın ve soğumaya bırakın ve vanilya çubuğunu içinden alın.
Vanilya şurubunuz çeşitli lezzetlerinize katılmak üzere hazır. Unutmayın, buzdolabında 2 haftaya kadar kullanılabilir. Afiyet olsun.